03/12/2018
962

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

‘’İnsanoğlu yaşamaktan elbet zevk almak ister’’ Doğan Canku’nun en sevdiğim şarkısına aittir. Mutlaka dinleyenler çoğunluktadır ama olur ya kaçıranlar varsa aramızda mutlaka dinlemeliler, baştan sona. 38 yıllık hayatımın neredeyse son 25 yılında ara ara aklıma gelir dinlerim ve ne zaman dinlesem ayrı bir tat alırım.

‘’Sırtında kaderi, gözlerinde umutla’’ sözleriyle son bulur bu neşeli melodi. Bakmayın melodisi neşelidir ama öyle sözleri laylaylom değildir. Hatta felsefik bile sayılabilir.

Muhteşem bir ahenkle yaratılmış bir evren düşünün, muhteşem bir sistem öyle ki sürekli bir devinimi var.

Bu muhteşem sistem içinde bir parça kibirle, insanoğlu olarak yaratılmış en harika varlık olduğumuzu sanalım hadi. Bunca kibrin sebebi beynimizin %4 lük insan kısmı. Yani tüm düzen çok değil  sadece bu ‘’%4’’ için.

Homo sapiens olarak sadece 60 bin yıldır dünyadayız. Birçoğumuz beynimizin %96 ‘lık hayvan kısmını kullanmayı tercih etti ( kibre rağmen…) ve dünyanın anasını ağlattık. İşin içine %96’lık hayvan kısmı girince en çok onlar üredi.  Geri kalan ve %4’lük kısmı tercih eden azınlık ise icatlar yaptı, sanatı buldu, doğayı korudu, üretti ama en az onlar üredi… Bu %4’lük kısım varoluşun amacını aradı kimisi buldu İsa, Muhammed, Mevlana, Buda, Atatürk, Mozart, Shakespeare gibi daha niceleri ve ilham oldular geri kalanlar için.

Elbet mest olmak , biraz da yaşamak içindi hayat. Kuralları ve oyuncuları sürekli değişse de halinden memnun olmayı öğrendi insan.

Umut en önemli besin kaynağıdır bu %4’ün . Onun için sırtında kaderi gözlerinde UMUT  vardır. Duygularını yönetmeyi öğrendi, kendi yazılımını çözdü insan. Karmaşıklıktan, basite indirgemeye çalışıyor şimdilerde. Huzuru, hiçlikte arıyor. Olabilene ne mutlu. Dünyasal egolarından arınan, özüne dönen, kişisel olarak gelişimini hiçliğe dönüşümde kullananlara, kullanabilmek için çırpınanlara doğru gidiyor dünya.

Sen de bir amaç için geldin. Yaşın kaçsa kaç! Korkma gecikmedin. Bu yazıyı okuduysan zamanı tam da şimdi. HADİ!!!!